travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

odciski na dłoniach
Zdrowie

Odciski na dłoniach

Odciski na dłoniach pojawiają się przy nadmiernej pracy rąk. Przeważnie u osób, których dłonie nie są one przyzwyczajone do nadmiernego wysiłku. Mogą one powstać chociażby w trakcie wszelkich prac ogrodowych, podczas kopania łopatą w ziemi, wożenia ciężkich przedmiotów taczką lub przy użyciu sekatora.

Osoby, które dużo pracują fizycznie, a mają delikatną skórę dłoni, też mogą mieć tendencję do powstawania odcisków.

Podczas uprawiania sportów chociażby na siłowni, również można się ich nabawić, np. podczas podnoszenia sztangi z ciężarami, przy podnoszeniu się na drążku oraz podczas ćwiczeń wymagających mocnego uścisku z powtarzalnością ruchów, np. z hantlami.

Na szczęście istnieją sposoby, by nie powstawały lub by je zredukować do minimum. Najprostszą metodą jest zakładanie rękawiczek odpowiednich do wykonywania danego typu czynności. Inne nadają się do prac ogrodowych, najczęściej są gumowe, bawełniane lub syntetyczne z gumową powłoką. Z kolei dla osób związanych ze sportem czy to zawodowo czy rekreacyjnie dedykowane są rękawiczki skórzane, specjalnie do tego zaprojektowane.

Odciski na dłoniach to dość kłopotliwy problem, doskwierający podczas spotkań towarzyskich, przeważnie podczas powitania i pożegnania. Warto zadbać o swoje dłonie, które są wizytówką każdego człowieka.

Odciski na dłoniach

Odciski na dłoniach – co robić?

Jeśli już powstaną odciski na dłoniach warto z nimi zawalczyć. Najpierw należy je zmiękczyć. Można na kilka minut zamoczyć dłonie w ciepłej wodzie z szarym mydłem,a następnie delikatnie zetrzeć zgrubienia organicznym pumeksem np. wykonanym ze skały wulkanicznej czy marokańskim z glinki czerwonej.

Kolejnym etapem jest nałożenie odpowiedniego preparatu.
Najtańszym z nich jest po prostu maść z witaminą A. Ma dość tłustą konsystencję i nie każdemu może odpowiadać. Jest jednak skuteczna, szybko regeneruje i pielęgnuje, a jej delikatny zapach nie powinien nikomu przeszkadzać.

Zamiast niej można nałożyć szybciej się wchłaniające masło shea. Choć specyficzne, początkowo dość zbite i twarde, szybko topi się pod wpływem ciepła dłoni i wchłania się.

Różnego rodzaju oleje także okażą się tu pomocne, np.olej nagietkowy, migdałowy, arganowy czy z olejem z wiesiołka. Warto po posmarowaniu nałożyć bawełniane rękawiczki. Taka kuracja najlepiej spełni swoja rolę na noc, kiedy dłonie odpoczną i nie będą miały kontaktu z czynnikami zewnętrznymi. Jeśli szukamy produktu lepiej się wchłaniającego lub gdy po prostu nie mamy zbyt dużo czasu, pomocnym okaże się krem z mocznikiem. Także zapobiega powstawanie odcisków i niweluje te już istniejące.

Podsumowując odpowiednia dbałość o dłonie zniweluje istniejące odciski na dłoniach i zapobiegnie powstawaniu nowym, redukując je do minimum lub całkowicie.