travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

zatkany nos w nocy
Zdrowie

Zatkany nos w nocy – jak sobie z nim poradzić?

Chyba każdy zna uczucie, kiedy nie można oddychać, a w nosie zalega wydzielina trudna do usunięcia. Problem ten jest szczególnie ciężki, jeśli chcemy spokojnie spać, a zatkany nos w nocy na to nie pozwala. Wiadomo, że podczas choroby warto porządnie się wyspać, bo przecież sen to zdrowie. Co jednak zrobić, gdy są trudności z oddychanie?

Sposoby na zatkany nos w nocy

Do najważniejszych i najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z katarem i zapchanym nosem są:
– różnego rodzaju inhalacje na katar (mogą być to inhalacje parowe, z dodatkiem olejków eterycznych),
– płukanie nosa (najlepiej roztworem z soli),
– rozgrzanie organizmu (ciepło zazwyczaj wpływa pozytywnie na nasze ciało, szczególnie podczas przeziębienia, grypy),
– picie dużej ilości napojów (dzięki temu nasza błona śluzowa nosa, będzie lepiej pracować, nie będzie bardzo wysuszona),
– nacieranie pleców i klatki piersiowej (najlepiej stosować olejki eteryczne, które udrożnią nos i dodatkowo rozgrzeją organizm).

Przyczyny zatkanego nosa

Główną przyczyną zatkanego nosa jest zazwyczaj przeziębienie. To nie znaczy jednak, że jest tak zawsze. Może się zdarzyć tak, że katar pojawia się, ponieważ mamy na coś uczulenie. Jeśli zauważyliśmy u siebie powracający katar lub uczucie zatkanego nosa bez innych objawów typu gorączka, osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni to warto wybrać się do lekarza alergologa i zbadać czy przyczyną kataru nie jest alergia. W takim przypadku trzeba unikać substancji lub rzeczy wywołujących nadwrażliwość. Oprócz tego można poprosić lekarza o specjalny lek lub inhalator udrażniający nos.

Przyczyny zatkanego nosa

Leki na zatkany nos w nocy

Oprócz wyżej przedstawionych raczej domowych sposobów na nieżyt nosa, warto pomyśleć o lekach specjalnie przeznaczonych na katar. W aptekach dostępne są różne spraye do nosa, które zawierają substancję mające na celu zmniejszenie kataru, udrożnienie nosa i obkurczenie błony śluzowej. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy także krople do nosa, które mają podobne działanie jak spraye, tylko są w innej formie podawane. Oprócz tego w aptekach zakupić można leki doustne na katar, zatkane zatoki. Ich zadaniem jest zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Poza tym pomagają one pozbyć się bólu zatok, co może być uciążliwym symptomem.

Zatkany nos w nocy to dość przykra dolegliwość, która utrudnia sen. Warto pamiętać o tym, żeby przed pójściem spać, wywietrzyć pomieszczenie. Czasem nawet nawilżyć powietrze w sypialni, aby łatwiej się oddychało. Dobrym sposobem jest także spanie z uniesioną głową.