travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

paszport dla dziecka
Turystyka

Paszport dla dziecka

Niezapomniane wakacje są marzeniem niejednej osoby. Można je spędzić w kraju lub za granicą. Ogromny wpływ na jakość wakacji ma przede wszystkim pogoda. Niestety klimat w naszym kraju nie zawsze gwarantuje wysoką temperaturę. Często można się również spotkać z opadami deszczu. Ponadto pogoda jest zmienna i ciężka do zaplanowania. Urlop bardzo często jesteśmy zmuszeni rezerwować z dużym wyprzedzeniem, ze względu na harmonogram pracy oraz dostępność miejsc noclegowych nad morzem. Dlatego tym większe jest nasze rozczarowanie jak zbliża się termin wymarzonego wyjazdu a pogoda nie zapowiada się najlepiej. Jak tego uniknąć? Najlepiej zaplanować wakacje w miejscu, gdzie dobra pogoda jest gwarantowana. Ze względów klimatycznych najczęściej są to zagraniczne wyjazdy.
Gdy pojawia się pomysł wakacji za granicą z dziećmi pierwszą kwestią do rozwiązania, która nam przychodzi na myśl jest posiadanie odpowiednich dokumentów upoważniających przekroczenie granic. Dlatego przed wyborem miejsca wyjazdu warto upewnić się jakie dokumenty będą wymagane do wyjazdu.

Paszport dla dziecka

Jakie dokumenty będą wymagane do wyjazdu.

Najczęściej dokumentem upoważniającym do zabrania dziecka na zagraniczne wakacje jest paszport dla dziecka. Jego wyrobienie jest stosunkowo łatwe. Wystarczy jedynie złożenie odpowiedniego wniosku i uiszczenie opłaty paszportowej. Dodatkowo należy zrobić dziecku zdjęcia w formacie wymaganych przez urząd i dołączyć je do wniosku. Jeżeli dziecko nie ukończyło pięciu lat to jego obecność nie jest wymagana przy składaniu wniosku. Jeśli nasze dziecko jest starsze niż pięć lat, to zostanie poproszone o osobistą wizytę w urzędzie paszportowym. Od każdego dziecka, które ma ukończone sześć lat pobierane są odciski palców. Dlatego jego obecność w urzędzie jest niezbędna. Sam proces składania wniosku nie jest skomplikowany należy jednak pamiętać o złożeniu dokumentów z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli zorientujemy się na kilka dni przed wyjazdem, że nasze dziecko nie ma paszportu to niestety może się okazać, że jest to zbyt krótki czas na uzyskanie tego dokumentu. Standardowo czas wyrabiania paszportu dla dziecka jest do termin do trzydziestu dni. Do jego wyrobienia są potrzebne podpisy obydwojga rodziców lub opiekunów prawnych. Jeżeli z jakiś powodów jeden z rodziców nie może złożyć stosownego podpisy to należy skierować odpowiedni wniosek do sądu rodzinnego. Na podstawie decyzji sądu można złożyć wniosek z jednym podpisem.
Aby sprawdzić czy paszport jest już gotowy możemy skontaktować się z urzędem, w którym składaliśmy wniosek lub przez stronę internetową.