travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

Jak działa laryngoskop światłowodowy
Lifestyle

Jak działa laryngoskop światłowodowy?

Laryngoskopy to często wykorzystywane przez lekarzy instrumenty medyczne. Służą do oględzin krtani, intubacji, jak i wykonywania zabiegów. Laryngoskop jest prostym narzędziem, które codziennie ratuje ludzkie życie. Czym są modele światłowodowe i jak działają?

Laryngoskop światłowodowy – czym jest i jak działa?

Laryngoskopy dostępne na rynku różnią się między innymi rodzajem oświetlenia. Wśród nich można wymienić narzędzia z oświetleniem halogenowym, żarówkowym, ledowym oraz światłowodowym. Jeżeli chodzi, o te ostatnie to w nich oświetlenie bazuje, na tak zwanych włóknach optycznych, czyli światłowodach. Modele wyposażone w taki sposób oświetlenia to nowoczesne i zaawansowane maszyny, które okazują się niezwykle pomocne w procesie leczenia oraz obserwacji.

To, co wyróżnia laryngoskop światłowodowy to posiadanie toru światłowodowego w łyżce laryngoskopowej. Rękojeść tego narzędzia może być zasilana akumulatorem albo bateriami. Instrumenty medyczne można spotkać w kilku wariantach, w zależności od kształtu łyżki. Łyżka to element laryngoskopu różniący się formą i możliwością ponownego wykorzystania. To właśnie od niej zależą właściwości danego modelu. Laryngoskopy światłowodowe dzieli się ze względu na kształt łyżki na:

  • McIntosh – klasyczne narzędzie z wygiętą końcówką,

  • Miller – model z wygiętą końcówką łyżki oraz prostą łopatką,

  • McCoy– instrument medyczny z dźwignią przy swojej rękojeści i ruchomą w różnych kierunkach końcówką.

Każdy laryngoskop światłowodowy posiada w zestawie rękojeść zasilaną bateriami lub akumulatorem oraz łyżkę wyposażoną w tor światłowodowy.

Laryngoskop światłowodowy- do czego się go używa?

Laryngoskop przydaje się do badań struktury krtani i bliskich narządów procedurą laryngoskopii bezpośredniej. Sprzęty te wykorzystywane są też podczas zabiegu intubacji dotchawiczej. Laryngoskop pozwala na szybką intubację oraz sprawne przystąpienie do następnych czynności medycznych. Narzędzie to wprowadza się do krtani, po czym można umieścić rurkę zapewniającą drożność dróg oddechowych. Lampka laryngoskopu zapewnia odpowiednią widoczność, dzięki czemu zabieg jest precyzyjny. Po wprowadzeniu rurki laryngoskop można wyjąć, po czym podpiąć do niej respirator.

Innowacyjne laryngoskopy światłowodowe charakteryzują się wysoką mocą diod LED w uchwycie. Zapewniają zwiększoną widoczność podczas intubacji, ponadto są to narzędzia wyjątkowo wytrzymałe. Najwyższej jakości modele nadają się do użytku nawet po ok. 4000 sterylizacji w autoklawie. Ze względu na liczne zalety, rozwiązania światłowodowe cieszą się ogromną popularnością.

Materiał zewnętrzny