travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

ile cukru dziennie
Lifestyle

Jak przestać jeść cukier?

Cukier jest substancją silnie uzależniającą. Niektórzy są nawet zdania, że działa on na organizm bardzo podobnie do kokainy czy innych twardych narkotyków. Człowiek przyzwyczaja się i do jego smaku, i do jego działania. Zaczyna zauważać, że po zjedzeniu czegoś słodkiego czuje się lepiej, ma więcej energii i lepszy nastrój. Jest to jednak efekt chwilowy. Ogólnie rzecz biorąc dieta bez cukru zawsze będzie dużo zdrowsza od tej obfitującej w słodkie przetworzone pokarmy, choć trzeba tu też zaznaczyć, że cukier w pewnych ilościach może występować nawet w najzdrowszej diecie. A jakie to będą ilości? Ile cukru dziennie można jeść bez żadnych wyrzutów sumienia? Eksperci uważają, że w ciągu doby nie powinno się przekraczać porcji wynoszącej ok. 50 g cukru. Jest to równowartość jakichś dziecięciu łyżeczek białej substancji, czyli niby dużo, ale jednak nie do końca, bo cukier występuje dosłownie wszędzie – nawet w pieczywie, owocach czy gotowych mieszankach przypraw.

Jak przestać jeść cukier?

Dieta bez cukru nie musi być jednak męczarnią

Jak więc mimo wszystko przestać jeść cukier? Aby trwale i na dobre zmienić swoje niewłaściwe nawyki żywieniowe, najlepiej powoli odzwyczajać się od wybranych szkodliwych produktów. Nie należy od razu całkowicie wykluczać ich z diety. Jeżeli do tej pory jadłospis bazował głównie na czystym cukrze, można rozpocząć zmiany od prostych kroków, polegających chociażby na zaprzestaniu słodzenia różnych napojów, takich jak kawa czy herbata. Akurat tego rodzaju napary łatwo można dosłodzić zdrowszymi substancjami. Wystarczy wybierać sprawdzone zamienniki cukru, takie jak stewia (cukier brzozowy), erytrytol, ksylitol czy nawet inulina. Z gotowych słodyczy też nie trzeba tak zupełnie rezygnować. Akurat czekolada jest bardzo zdrowa, jednakże lepsza od mlecznej będzie ta gorzka o jak najwyższej zawartości miazgi kakaowej. To, z czego należałoby jednak całkowicie zrezygnować, to słodkie napoje – zarówno te gazowane, jak i niegazowane soki. Wiedząc, ile cukru dziennie można bezpieczne zjadać, każdy bez problemu odstawi od siebie przesłodzone ulepki. Zamiast po nie sięgać, lepiej wybierać zwykłą wodę wzbogaconą minerałami. Warto tu jeszcze zaznaczyć, że cukier często ukrywa się w tych produktach, które na pierwszy rzut oka nie powinny go zawierać, bo występuje w fast-foodach oraz napojach wysokoprocentowych.

Dieta bez cukru nie musi być jednak męczarnią. Słodkie potrawy można przygotować totalnie bez cukru. Wystarczy zastępować go w nich wspomnianymi wcześniej zamiennikami. Do herbaty znakomicie pasuje stevia, podczas gdy ciasta najlepiej piec na erytrytolu.