travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

Krem do ciała czy balsam
Uroda

Krem do ciała czy balsam? Co lepiej nawilży skórę?

Jaka jest różnica między kremem a balsamem? Kremy do ciała i balsamy do ciała mają różną proporcje wody i oleju w składzie. Mogą mieć podobne składniki bazowe – oleje lub woski, ale zawartość procentowa substancji będzie inna w obu przypadkach. Kremy powstają na bazie wody lub na bazie oleju – mogą mieć konsystencję kremową lub żelową. Natomiast balsamy to emulsje typu woda w oleju. Który produkt wybrać dla siebie?

Czym właściwie jest balsam do ciała?

Cząsteczki wody, które znajdują się w tłuszczu roślinnym tworzą emulsję, czyli balsam do ciała, który zawsze będzie stały. Produkty łatwo rozsmarowują się na skórze, a ich działanie jest głównie nawilżające oraz natłuszczające – mają za zadanie wzmocnić barierę ochronną naskórka i zatrzymać wodę w górnej warstwie rogowej. Balsamy są dobre dla suchej skóry – im większa zawartość olejków, tym produkt lepiej nawilży i natłuści skórę. Z tego względu nie zaleca się stosować balsamów na twarz. Nawet kosmetyk o najlepszym składzie może być za ciężki dla delikatnej i cienkiej skóry na twarzy. Zwyczajnie ją obciąży i może prowadzić do powstawania zaskórników, a nawet powodować wysyp trądzikowy.

Czym jest krem do ciała?

Kremy mogą zawierać wodę i olej w różnych proporcjach. Krem do ciała może być więc produktem na bazie oleju lub na bazie wody. Formułę i konsystencję dobieraj do potrzeb skóry i własnych preferencji. Na przykład od bardzo suche skóry polecane są gęste, treściwe kremy z dużą zawartością naturalnych olejków i maseł, na przykład shea, kokosowym czy kakaowym. Latem sprawdzają się też lżejsze kremy o konsystencji żelu. Mogą zawierać w składzie aloes albo owocowe ekstrakty, które pasują do aury za oknem, pięknie pachną, a przede wszystkim szybko nawadniają skórę, nie pozostawiając tłustej warstwy.

Jak wybrać dobry krem do ciała?

Zwracaj uwagę na skład produktów. Przykładowo:

  • krem do ciała z olejem awokado i kwasami omega sprawdzi się po sezonie wakacyjnym, gdy będziesz chciała porządnie zregenerować barierę hydrolipidową i nawilżyć skórę przesuszoną od słońca. Kwasy omega dodatkowo walczą ze skórką pomarańczową;
  • krem do ciała z aloesem i gliceryną sprawdzi się natomiast w letnim sezonie. Aloes działa regenerująco i kojąco na naskórek. To jeden z najlepszych naturalnych nawilżaczy. Zawartość gliceryny w kremie natomiast pozwoli zamknąć dostarczoną wodę w skórze;
  • krem z kwasem hialuronowym i ekstraktami z owoców to kolejny przykład produktu, który przyniesie skórze odpowiednie nawilżenie. Lekkie produkty są wskazane dla osób, które nie lubią tłustych balsamów i maści do ciała. Szybko się wchłania, więc sprawdzi się, gdy potrzebujesz błyskawicznie nawilżyć skórę przed wyjściem z domu;
  • krem do ciała z parafiną lub gliceryną i masłem shea – to zawodnik do zadań specjalnych, który przywróci odpowiedni poziom nawilżenia maksymalnie odwodnionej skórze. Jest tłusty i nie tak łatwy do rozsmarowania jak krem żelowy. Pozostawia na ciele warstewkę ochronną, która zapobiega odparowywaniu wilgoci.

Jak używać kremu do ciała, aby mocniej nawilżyć skórę?

Umyj ciało żelem nawilżającym lub peelingiem z zawartością enzymów owocowych. Nie pocieraj skóry ręcznikiem, lecz lekko odciśnij wilgoć. Następnie nanieś na ciało balsam, wykonując lekki masaż, który dodatkowo ujędrni poszczególne partie ciała. Dla maksymalnego efektu balsamy i kremy do ciała zaleca się stosować rano i wieczorem.