travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

Rekreacja

Przygotowanie do aktywnego wypoczynku – domowy trening

Podróże są przez wiele osób uznawane za najlepszą formę wypoczynku, choć nie da się ukryć – wymagają całkiem sporego wysiłku. Jeżeli wypoczynek – wakacyjny wyjazd czy inna podróż ma być aktywna, warto dobrze się do niej przygotować pod kątem kondycyjnym. Takie podejście sprawi, że będziesz gotowy na każde wyzwanie. Jakie aktywności warto podejmować, by być gotowym na intensywne podróżowanie? W jaki sposób skutecznie trenować w domu?

Po pierwsze – spacery i bieganie

Niemal każdy wyjazd na wakacje łączy się ze zwiedzaniem, przemierzaniem określonych odległości na piechotę. Aby mogło przynosić to satysfakcję, warto zadbać, by zadyszka nie była stałym towarzyszem. Dlatego przed wyjazdem regularnie, najlepiej przez kilka tygodni czy miesięcy należy zwiększyć ilość ruchu na co dzień. Wystarczą szybsze spacery, nordic walking czy jogging. Jeżeli pogoda nie sprzyja albo wolisz ćwiczyć o dowolnej porze w domu, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowa bieżnia składana pod łóżko lub wszechstronny orbitrek. Pozwolą Ci one na regularne ćwiczenie kondycyjne, zwiększenie wytrzymałości. Może się ona okazać kluczowa w szczególności w sytuacji, gdy na wypoczynek jedziesz z dziećmi.

Wytrzymałość oraz siła są także ważne w podróżowaniu

Wspomniana wytrzymałość organizmu jest także ważna przy podróżowaniu. Można ją poprawić dzięki regularnym treningom, także tym domowym. W ich trakcie warto także popracować nad siłą. W końcu nawet posiadacze walizek na kółkach muszą je czasem przenosić. W zwiększeniu swoich możliwości może Ci pomóc regularna gimnastyka, ćwiczenia z ciężarkami czy na dedykowanych przyrządach do ćwiczeń. Warto posiadać chociaż minimalne wyposażenie we własnym domu. Mata do ćwiczeń, niewielka wolna przestrzeń i dobry plan to podstawa. Nie każdy może lub chce chodzić na siłownię czy fitness, a poradników, jak w domu popracować nad kondycją znajdziesz mnóstwo.

Czy do przygotowań kondycyjnych konieczne są specjalne sprzęty?

Kwestia urządzeń treningowych jest mocno dyskusyjna. Z jednej strony ułatwiają one treningi, pozwalając na wykonywanie ćwiczeń celowanych w konkretne partie mięśni czy możliwości organizmu. Z drugiej strony – to dodatkowe, często dość wysokie koszty oraz konieczność posiadania dużej przestrzeni do ich przechowywania, a jeszcze większej – do ćwiczenia na nich. Dobrym kompromisem mogą być sprzęty o kompaktowej konstrukcji, na przykład składane czy ograniczone do wersji typowo domowej. Często też do niektórych rodzajów ćwiczeń, zamiast profesjonalnego ekwipunku można wykorzystać posiadane meble czy domowe akcesoria. Z powodzeniem będą one pełniły także funkcję sprzętu sportowego.

Warto okres przygotowań do podróży potraktować kompleksowo. Zadbanie o kondycję powinno znaleźć się w każdym planie. Czasem takie podejście pozwala na nowe spojrzenie na życie codzienne i wypracowanie sobie korzystnych, zdrowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną. Dzięki temu jest szansa, że po intensywnym urlopie wrócisz do domu faktycznie wypoczęty i gotowy do działania, a nie zmęczony przez nadmierną ilość ruchu.