travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

spf
Uroda

Jak słońce nas postarza? O zastosowaniu kremów SPF każdego dnia

Dziś stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi to podstawa dziennej pielęgnacji. Wiadomo, że kremy SPF50 powinno nakładać się na twarz przed wyjściem na plażę. Czy stosowanie produktu przeciwsłonecznego, gdy nie wychodzi się z domu, to przesada? Nie! Obecnie nie ma wątpliwości, że to promieniowanie słoneczne ma największy wpływ na starzenie się skóry. Jak słońce nas postarza? Jak się przed tym chronić?

Co to jest fotostarzenie?

Choć promienie słoneczne są do życia niezbędne (tylko w ten sposób wytwarza się w ciele witamina D, dlatego lekarze rekomendują jej suplementację przez cały rok), to wiadomo też, że są dla zdrowia niebezpieczne. Promieniowanie słoneczne wpływa na wygląd skóry i odpowiada za fotostarzenie, czyli starzenie się od ekspozycji na światło.

Do negatywnych zjawisk fotostarzenia zalicza się między innymi rozpad włókien kolagenowych i elastyny, które działają jak elastyczne rusztowanie dla skóry. Pod wpływem słońca uwalniane są również wolne rodniki niszczące komórki. Do częstych skutków kąpieli słonecznych należy doliczyć przebarwienia, przesuszenie skóry i rozszerzenie naczynek krwionośnych. Najgroźniejszym skutkiem wpływu UV są zmiany nowotworowe. Nie brzmi to wszystko dobrze – trzeba zabezpieczyć skórę przed słońcem!

Jak krem z filtrem SPF 50 na co dzień?

Na sklepowych półkach jest mnóstwo kremów przeciwsłonecznych różniących się faktorem, formułą i konsystencją. Jeśli wybierasz ochronny krem do twarzy na co dzień, nie musisz szukać w sektorze produktów do opalania. Wiele marek kosmetycznych oferuje lekkie kremy z wysokim filtrem SPF 50, które doskonale nadają się pod makijaż. Dodatkowo są pełne składników nawilżających i wzmacniających działanie filtrów. Na przykład kremy SPF z kwasem hialuronowym nie bielą twarzy i doskonale się wchłaniają – używaj ich nawet w pochmurne dni, gdy nie wychodzisz z budynku. Dlaczego to tak ważne?

Różne typy promieniowania i ich wpływ na skórę

Promieniowanie UVB odpowiada za opalanie i oparzenia skóry. Promieniowanie UVA obecne jest w atmosferze również w dni pochmurne. Co więcej, UVA przenika przez szyby i dociera do głębszych warstw skóry, czyniąc tam prawdziwe spustoszenie – to ten rodzaj promieniowania odpowiada za zmarszczki i utratę sprężystości skóry. Dlatego całoroczny poziom ochrony skóry powinien wynosić około SPF 15-25. Latem ta wartość powinna podskoczyć do SPF 50 – kremy z takim wskaźnikiem powinny nosić również osoby z cerą naczyniową, wrażliwą oraz skłonną do przebarwień.

Jak często stosować kosmetyki z filtrami na twarz?

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna wiąże się z koniecznością reaplikacji kremów w ciągu dnia. Czyli rano po umyciu twarzy nakładamy filtry i ewentualnie makijaż. W południe należałoby aplikację powtórzyć, jednak nie zawsze chcemy zmyć cały makijaż, by ponownie go nakładać. Z pomocą przychodzą wszystkie kosmetyki kolorowe z filtrami przeciwsłonecznymi – pudry sypkie lub w kompakcie, których  warstwa jest dodatkową ochroną podczas dziennych aktywności. Przed bezpośrednim wyjściem na ostre słońce, bezwzględnie zaleca się jednak zmyć makijaż, nałożyć krem SPF 50 i ponawiać jego aplikację co godzinę-dwie podczas przebywania na plaży.