travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

Jakie zwroty po angielsku przydają się za granicą
Lifestyle

Jakie zwroty po angielsku przydają się za granicą?

Wybierając się w podróż czy to biznesową, czy rekreacyjną, warto znać konkretne zwroty, dzięki którym bez problemu porozumiesz się w obcym języku. Najbardziej uniwersalny jest język angielski. Co powinieneś poćwiczyć przed wyjazdem za granicę?

Podstawowe zwroty po angielsku w czasie podróży

Bez względu na to, czy wyjeżdżasz do naszych sąsiadów, czy wylatujesz do kraju oddalonego o tysiące kilometrów, znajomość obcego języka zawsze się przydaje. Podstawowe zwroty po angielsku są pomocne właściwie w każdym miejscu. Ciągłe sięganie po tłumacz online może być czasami utrudnione. Z tego powodu warto zapamiętać choć kilka zdań, dzięki którym codzienna komunikacja stanie się prostsza.

Pomińmy powitania i pożegnania – to łatwe zwroty, które kojarzy zdecydowana większość osób. Natomiast zwróć uwagę na pewną różnicę. „Sorry” użyjesz, gdy chcesz kogoś przeprosić i jest Ci przykro z danego powodu, np. w chwili spóźnienia. Z kolei „excuse me” powiesz raczej w sytuacji, kiedy chcesz zwrócić czyjąś uwagę (np. kelnera) lub przecisnąć się w tłumie ludzi.

Warto znać też zwroty po angielsku dotyczące poruszania się po mieście. Jeśli chcesz zapytać obcą osobę o konkretne miejsce, możesz powiedzieć „Where is the nearest pharmacy?” (czyli „Gdzie jest najbliższa apteka?”). A gdy kogoś nie zrozumiesz, poproś o powtórzenie – „Could you please repeat that?”. Kiedy osoba mówi zbyt szybko, powiedz: „Please speak more slowly”.

Jak się zameldować w hotelu za granicą?

Gdy dotrzesz do swojego hotelu, przyjdzie czas na zameldowanie się, czyli „check-in”. Jeśli masz rezerwację, poinformuj o tym w ten sposób: „I have a reservation. It’s under…” (tutaj podaj swoje nazwisko). A może dopiero szukasz wolnego pokoju? Wówczas zapytaj: „Do you have any rooms available?”.

Pomocny okaże się też wolny dostęp do internetu, dlatego zapytaj: „Can I have the Wi-Fi password, please?”. Dodatkowo możesz dopytać, o której serwowane jest śniadanie: „What time do you serve breakfast?”.

W restauracji i nie tylko – co należy powiedzieć po angielsku?

Jeśli wybierasz się do kawiarni, powinieneś wiedzieć, jak zamówić kawę po angielsku. Powiedz po prostu „I would like a black coffee” lub „Can I have a black coffee?”. A jeśli lubisz kawę z mlekiem, możesz zapytać, jakie oferują możliwości: „Do you have lactose free or plant based milk?”.

W restauracji poprosisz o menu, mówiąc: „Could I see the menu, please?”. Jeśli masz zrobioną rezerwację, powiesz to samo, co w przypadku zameldowania w hotelu. Jedzenie zamówisz dzięki zwrotowi „I’ll have the…, please”. Jak potem poprosić o rachunek w restauracji po angielsku? Wystarczy, że zapytasz „Can I have the bill/check, please?”.

Rozmowa w sklepie odbędzie się w podobny sposób. Dodatkowo przydadzą się zwroty po angielsku, jak:

  • „How much is it?” („Ile to kosztuje?”);

  • „I would like to buy…” („Chciałbym kupić…”);

  • „I am looking for…” („Szukam…”).

 

Oprócz angielskich zwrotów warto znać podstawowe słowa w języku, którym posługują się obywatele danego kraju. To ułatwi Ci odczytanie znaków na ulicy lub komunikatów w transporcie miejskim. Szczególnie pomocne są nazwy miejsc. Jednak podstawowe zwroty po angielsku okazują się potrzebne w większości sytuacji, w których możesz znaleźć się za granicą.

Artykuł sponsorowany