travelhero.pl

travelhero.pl – turystyka, lifestyle, dieta

rower spinningowy
Rekreacja

Różne rodzaje rowerków stacjonarnych

Nie ma chyba popularniejszego i zarazem chętniej używanego sprzętu do ćwiczeń od tradycyjnego rowerka stacjonarnego. Swoją prostotą i wynikającą z niej funkcjonalnością bije on na głowę wszystkie nowoczesne bieżnie, orbitreki i wioślarze razem wzięte. Na prosty rowerek stacjonarny nie trzeba mieć wiele miejsca. Tak naprawdę nawet bardziej specjalistyczny rower spinningowy spokojnie mógłby odnaleźć się nawet i w najciaśniejszej kawalerce. Taki sprzęt, z uwagi na jego niewielki rozmiar, można ustawić dosłownie wszędzie – czy to w sypialni, czy to w salonie przed telewizorem, czy nawet w wolnym kącie w garażu bądź piwnicy. Zawsze znajdzie się dla niego dogodne miejsce. A jaki rower kupić i na jaki jego model się zdecydować? Nad tym wypadałoby się już nieco głębiej zastanowić.

Różne rodzaje rowerków stacjonarnych

Cztery podstawowe modele rowerków stacjonarnych

Na ten moment możemy sobie wyróżnić cztery podstawowe modele rowerków stacjonarnych. Każdy z nich charakteryzuje się specyficzną budową oraz wynikającymi z niej odmiennymi właściwościami. Najchętniej wybierane przez klientów są rowerki poziome. Można na nich jeździć w lekko pochylonej pozycji, odciążając tym sposobem plecy i inne newralgiczne partie ciała. Poziome rowerki stacjonarne zdają się być wygodniejsze od tych pionowych. Na pewno jeździ się na nich nieco łatwiej, dzięki czemu będą dobrą propozycją dla tych osób, które do tej pory nie miały zbyt wiele wspólnego ze sportem i dopiero chcą rozruszać swoje ciała i na spokojnie przyzwyczaić się do ćwiczeń. Poziomy rowerek stacjonarny znakomicie sprawdza się przede wszystkim w treningach cardio. Jest więc typowym narzędziem odchudzającym oraz – co ciekawe – także i rehabilitacyjnym, tak więc śmiało może być użytkowany również przez te osoby, które w niedawnym czasie przebyły pewne kontuzje.

Pozostałe warianty oferowane przez producentów

Warto jednak rzucić też okiem na pozostałe warianty oferowane przez producentów. Ciekawą opcją jest na pewno rower spinningowy, czyli rower przeznaczony do szybkiej jazdy, używany głównie przez profesjonalistów i często wykorzystywany na zajęciach odbywających się na siłowniach. Amatorom kolarstwa bardziej przypadną do gustu tradycyjne stacjonarne rowerki pionowe, które jeszcze lepiej poradzą sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Jako że ćwiczy się na nich w pozycji stojącej, potrzeba więcej energii do tego, by na nich jeździć, a tym samym zużywa się więcej kalorii. Istnieją też rowerki stacjonarne leżące oraz wspomniane już spinningowe. Te pierwsze pozwalają na przyjęcie całkowitej pozycji leżącej, te drugie z kolei dedykuje się wyłącznie zaawansowanym i doświadczonym kolarzom.